Ukoliko želite smanjiti troškove za grijanje koji čine i do 3/4 troškova za energente u vašim režijskim troškovima, postavite ili povećajte debljinu toplinske izolacije te zamijenite prozore. To se naročito odnosi na obiteljske kuće bez fasade te one koje su bez toplinske izolacije. Toplinska izolacija ne samo da smanjuje gubitke u zimskom razdoblju, već omogućava da se u ljetnom razdoblju vaša kuća ne pregrijava. Tako možemo skoro u potpunosti izbjeći ugradnju klima uređaja ili će njihov kapacitet i potrošnja energije biti manja nego za neizoliranu kuću. Kao izolacijski materijali najčešće se koriste kamena i staklena vuna te polistiren (stiropor).

Ako adaptirate stariju kuću prvo je dobro izolirajte prema sljedećim savjetima pa tek onda ugradite sustav grijanja i hlađenja koji će biti manjeg kapaciteta nego što je to bilo potrebno prije izolacije kuće. Postavljanjem toplinske izolacije s vanjske strane zida riješit ćete i probleme s kondenzacijom pare (od kuhanja, tuširanja, sušenja odjeće) koja se javlja zbog niske temperature zida te nastanak gljivica i plijesni. Zbog veće temperature zida toplinski će ugođaj u prostoru biti bolji. Toplinska izolacija također štiti zgradu od štetnih vanjskih utjecaja i njihovih posljedica (vlaga, smrzavanje, pregrijavanje) čime joj produžujemo vijek trajanja.

TOPLINSKA IZOLACIJA CIJELOG OBJEKTA

Ukoliko neizoliranu kuću u Zagrebu površine 143 m2 čiji su godišnji troškovi za grijanje oko 17.500 Kn za lož ulje ili 7.600 Kn za plin izoliramo s 10 cm izolacije na zidovima, 20 cm u krovištu i 8 cm prema negrijanom podrumu godišnje možemo uštedjeti oko 70% potrebne energije za grijanje, a investicija od oko 60.000 Kn će nam se vratiti za 4,6 godina u slučaju lož ulja kao energenta ili za 10,7 godina u slučaju da koristimo plin.

U Splitu bi za istu kuću postavili 6 cm izolacije na zidovima, 15 cm u krovište i 6 cm prema neizoliranom podrumu. Uštede su prikazane u tablici:

*Investicija obuhvaća građevinski materijal, građevinske radove, krovište, limariju i vanjsku stolariju. Za izolirani objekt investicija iznosi 537.211 Kn, dok za neizolirani objekt ona iznosi 488.485 Kn. Razlika u gradnji iznosi 48.726 Kn (cijene su izražene sa PDV-om).

IZOLACIJA VANJSKOG ZIDA

Izolacijom vanjskih zidova kuće površine 143 m2 s 10 cm izolacijskog materijala u Zagrebu i 6 cm u Splitu uz investicije od 44.000 Kn (Zg) i 39.000 Kn (St), godišnje možete uštedjeti 34% energije za grijanje u Zagrebu odnosno 21% energije u Splitu. Godišnje troškove za grijanje u Zagrebu možete smanjiti za 5.950 Kn ukoliko koristite lož ulje ili 2.588 Kn ukoliko koristite plin, dok u Splitu godišnje troškove za grijanje možete smanjiti za 2.530 Kn ukoliko koristite lož ulje ili 2.260 Kn ukoliko koristite električnu energiju za zagrijavanje prostora.

IZOLACIJA KROVA

Iako toplinski gubici kroz krov imaju svega 10-20% udjela u ukupnim toplinskim gubicima u kući, krov ima posebno važnu ulogu u kvaliteti i standardu stanovanja. Preporučljiva debljina toplinske izolacije na kosom krovu je od 16 do 20 cm. Izolaciju treba postaviti u dva sloja – jedan sloj između rogova, a drugi sloj ispod rogova kako bi se spriječili toplinski mostovi. Naknadna toplinska izolacija krova je jednostavna i ekonomski vrlo isplativa jer je povratni razdoblje investicije od jedne do pet godina. Izolacijom potkrovlja kuće površine 143 m2 sa 20 cm izolacijskog materijala u Zagrebu i 15 cm u Splitu uz investicije od 11.400 Kn (Zg) i 9.500 Kn (St), godišnje možete uštedjeti 40% energije za grijanje. Godišnje troškove za grijanje u Zagrebu možete smanjiti za 6.990 Kn ukoliko koristite lož ulje ili 3.041 Kn ukoliko koristite plin, dok u Splitu godišnje troškove za grijanje možete smanjiti za 4.828 Kn ukoliko koristite lož ulje ili 4.317 Kn ukoliko koristite električnu energiju za zagrijavanje prostora.

IZOLACIJA PODA PREMA NEGRIJANOM PODRUMU

Podrumski prostori su uglavnom pomoćni prostori građevine i nisu grijani. Toplinski gubici kroz pod čine i do 10% ukupnih toplinskih gubitaka kuće. Izolacijom podova kuće površine 143 m2 sa 8 cm izolacijskog materijala u Zagrebu i 6 cm u Splitu uz investicije od 9.200 Kn (Zg) i 7.200 Kn (St), godišnje možete uštedjeti 5% energije za grijanje u Zagrebu odnosno 4% energije u Splitu. Godišnje troškove za grijanje u Zagrebu možete smanjiti za 753 Kn ukoliko koristite lož ulje ili 328 Kn ukoliko koristite plin, dok u Splitu godišnje troškove za grijanje možete smanjiti za 497 Kn ukoliko koristite lož ulje ili 444 Kn ukoliko koristite električnu energiju za zagrijavanje prostora.

IZOLIRAJTE TOPLINSKE MOSTOVE

Toplinski mostovi su manja područja u ovojnici zgrade kroz koje je toplinski tok povećan radi promjene materijala, debljine ili geometrije građevnog dijela (npr. spojevi konstrukcija, prodori stropnih ploča i rubne obrade). Najbolji način izbjegavanja toplinskih mostova je postavljanje toplinske izolacije s vanjske strane cijele ovojnice objekta bez prekida te dobro brtvljenje reški i spojeva.

IZOLACIJSKA BRTVENA TRAKA ZA PROZORE I VRATA

Osjećate li da kroz procijepe oko prozora ili vrata struji zrak? Prozori ili vrata koji slabo brtve glavni su uzrok gubitaka topline. Ukoliko niste u mogućnosti kupiti nove prozore, lijepljenjem izolacijske brtvene trake oko prozora i vrata smanjit ćete toplinske gubitke. Cijena ove trake je 4 Kn/m.

Provjerite postoje li pukotine između prozora i zida kroz koje prolazi zrak i gubi se toplina iz kuće. Pukotine zatvorite odgovarajućim materijalima, kao na primjer PU pjena (tzv. pur pjena). Investicijom od 40 Kn godišnje možete uštedjeti i do 400 Kn na grijanju.

IZOLIRAJTE KUTIJE ZA ROLETE

Kutije za rolete su potencijalna mjesta za velike gubitke topline, stoga ih je potrebno izolirati.

ZAMJENA PROZORA

Energetski efikasni prozori će pored smanjenja troškova za grijanje pridonijeti i povećanju ugodnosti u prostoru. Novi prozori imaju 2-3 puta manje toplinske gubitke od starih prozora.

Karakteristike prozora koje bi trebali kupiti su:

  • Dvostruko ili trostruko ostakljenje sa zračnim prostorom od najmanje 16 mm. Umjesto zraka kao izolatora, prostor između stakala može biti ispunjen inertnim plinom argonom čime se povećava efikasnost prozora
  • Low-e premaz na unutarnjoj strani unutarnjeg stakla koji sprječava gubitak topline reflektirajući je natrag u prostor
  • Toplinski gubici se događaju kako kroz staklo, tako i kroz okvir prozora. Okvir može biti PVC, ali s čeličnim ojačanjem, aluminijski, ali s prekinutim toplinskim mostovima, drveni ili kao kombinacija drvo-aluminij. Ukupni koeficijent prolaza topline bi prema novom propisu trebao biti U1,8 W/m2K.

Ovi su prozori u odnosu na prozore s običnim IZO staklo skuplji 20%, ali su im toplinski gubici za 50% manji. Cijena PVC stolarije kreće se od 1.800 – 2.000 Kn/m2, dok je cijena za prozore drvo-aluminij 2.500-3.000 Kn/m2

Prozore treba ugraditi u dijelu toplinske izolacije vanjskog zida. Na taj način ćemo izbjeći toplinske mostove.


______________________________________________________________________________________________

Proračuni za potrebe grijanja kuće te za primjenu pojedinih sustava grijanja i potrošne tople vode napravljeni su za jednu tipsku kuću od 143 m2 smještenu na području Zagreba i Splita u kojoj živi četveročlana obitelj. Uštede, investicije i razdoblje povrata investicije koje su navedene ovise o mnogim parametrima te se ne mogu primjenjivati općenito jednoznačno na svaki objekt, ali vam mogu okvirno približiti primjenu mjere u vašem kućanstvu.

Prilikom proračuna u obzir su uzete cijene energenata na dan 14. listopada 2008. godine. (Napomena: cijene su promijenjive, a na dan izdavanja brošure promijenila se samo cijena lož ulja.)

Električna energija: 0,92 Kn/kWh (VT) i 0,46 Kn/kWh (NT) (dvotarifno brojilo) i 0,87 Kn/kWh (jednotarifno brojilo)
Lož ulje: 5,63 Kn/l
Prirodni plin: 2,08 Kn/m3
Cijena vode: 11,2233 Kn/m3 (Zagreb)
Ogrjevno drvo: 370 Kn/prm
______________________________________________________________________________________________

Izvor: UNDP, Projekt poticanja energetske efikasnosti u Hrvatskoj

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi