Toplinski gubici kroz pod čine 10% od ukupnih toplinskih gubitaka kuće, a postavljanjem toplinske izolacije moguće ih je smanjiti i za 60%. Predlažemo pod izolirati s 10 cm toplinske izolacije.

Ako je temperaturna razlika između zagrijanog i umjereno zagrijanog prostora mala, tj. manja od 4-5 °C, toplinska izolacija se gotovo i ne isplati, stoga se samo znatno hladnije prostorije toplinski izoliraju.

Toplinska izolacija hladnih podova je jednostavan način da se smanje gubici topline i da se poboljša ugodnost stanovanja. Ako kod podnog grijanja ne postoji adekvatna toplinska izolacija, dolazi do velikih gubitaka topline. Na novim građevinama, gubitci iznose oko 6% ukupnih toplinskih gubitaka, ali i tada se preporučuje ugradnja izolacije. U tom slučaju, posebno je djelotvorna toplinska izolacija podrumskog stropa.

Debljina izolacije poda ovisi o temperaturi hladne prostorije, a trebala bi biti 8 cm za podove iznad prostorija koje se griju i 10 cm za podove prema vanjskom zraku. Ako postoji sustav podnog grijanja, te veličine treba uvećati za 3 cm.

Toplinsko-izolacijske ploče ekspandiranog polistirena-stiropora toplinske vodljivosti λ =0,036 W/(mK) (gustoće 20 – 30 kg/m3, ovisno o opterećenju) se polažu na hidroizolaciju ili betonsku podlogu. Debljinu toplinske izolacije treba posebno izračunati (ne bi trebala biti tanja od 6 cm). Prije nanošenja armiranog betonskog estriha, na postavljene se ploče polaže PE – folija.

Sanacija poda prema tlu u već sagrađenoj kući često nije ekonomski opravdana, zbog relativno malog smanjenja ukupnih toplinskih gubitaka u usporedbi s velikom investicijom koja je potrebna za takvu sanaciju.


Izvor: UNDP Hrvatska – EE projekt

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi