Uređenje interijera prema nekom od dekorativnih stilova, šećer je na kraju dizajnerske priče, budući da upravo taj korak od prostora stvara umjetničko djelo. Dakle, nakon što su zadovoljene norme funkcionalnosti, estetika stupa na scenu. Boje i materijali, linije i oblici, svaki stil ima svoja pravila, počevši od raskošnih povijesnih epoha, preko otkačenih kreacija 20-tog stoljeća, sve do jednostavnosti novog milenija.

Upravo 20. stoljeće, poznato po raznolikosti i napretku na području dizajna i arhitekture, inspiracija je ovog članka.

Dvadeseto stoljeće započelo je "novom umjetnošću", Art Nouveau u Francuskoj, secesija na našim prostorima, koju dijelimo na florealnu (asimetrični oblici, cvjetne dekoracije) i konstruktivnu (geometrijske forme). Charles Rennie Mackintosh, Frank Lloyd Wright i L. C. Tiffany neki su od utjecajnijih dizajnera ovog razdoblja koje je trajalo od 1890. do 1910. godine i u interijere je uvelo svjetlost i prozračnost.

Art Deco je dobio ime po pariškoj izložbi održanoj 1925. godine – ײExposition des Arts Decoratifsײ, a povezujemo ga uz period od 1920. – 1940. godine. Tijekom ovog razdoblja u interijere je 'ušetao' klub stolić u formi u kojoj ga danas poznajemo, te bez kojeg teško da možemo zamisliti suvremeni dnevni boravak. Ovaj optimističan i nadasve 'chic' stil primjenjivao je materijale i načine obrade koji su asocirali na tehnološki napredak tog vremena. Kromirane, polirane i lakirane površine, te ogledala unosili su novi sjaj u prostor, dok je egzotični element bio prisutan kroz tematiku egipatskih piramida, afričkih safarija, orijentalne mistike i latinsko-američke topline boja. Najveći utjecaj iz svijeta umjetnosti dolazio je od Kubista.

Modernizam je nastao 20-ih godina prošlog stoljeća, a jedan od najpoznatijih predstavnika ovog stila je švicarski arhitekt i dizajner umjetničkog imena Le Corbusier. Njegov naslonjač "Grand Comfort", dizajniran 1928. godine, bez obzira na "starost", još i danas susrećemo u suvremenim interijerima diljem svijeta.

Spomenimo još jednog velikana dizajna – Ludwig Mies van der Rohe i njegova uspješnica – ײBarcelonaײ. Ime je dobila po istoimenom španjolskom gradu u kojem je po prvi put predstavljena svjetskoj javnosti na Međunarodnoj izložbi održanoj 1929. godine, te je odmah doživjela veliki uspjeh kako među dizajnerima i arhitektima, tako i među kupcima. Više o suvremenoj primjeni modernističkog namještaja možete pročitati u odlomku o tehnološkom stilu.

Pop Art 'posuđuje' materijale i tehnike iz tzv. popularne kulture i globalnih medija. Zvijezde umjetnosti postali su svakodnevni predmeti poput limenki juhe, stripova, novčanica, itd. Jedna od najpoznatijih ikona ovog razdoblja svakako je američki umjetnik Andy Warhol, čiji rad mnogi smatraju sinonimom ovog inovativnog razdoblja koje se na scenu pojavilo 50-ih godina te 'procvjetalo' u 60-ima, a smatra se i uvertirom postmodernizma.

Minimalizam je smjer u dizajnu interijera koji povezujemo uz jednostavnost, ravne linije namještaja, geometrijske forme, korištenje palete osnovnih boja – crvene, žute, plave i hladnih neutralnih tonova. Iako se termin minimalizam javio znatno ranije u arhitekturi i dizajnu, 60-e godine povezuju se uz nastanak umjetničkog smjera minimalizma. Uz ovaj stil često se povezuje i modernistička filozofija Ludwiga Miesa van der Rohea: ײManje je više!ײ
Što se tiče nacionalnih smjerova u dizajnu, uz pojam minimalizam najčešće povezujemo japanske i skandinavske interijere.

High Tech stil pojavljuje se 70-ih godina. Glavna karakteristika ovog inovativnog dizajnerskog pravca je sagledavanje prostora kao funkcionalnog radnog okruženja, te upotreba industrijskih materijala poput stakla, metala, plastike i gume u dizajnu interijera, kao i recikliranje industrijskih predmeta. Za vrijeme High Tech stila, stambeni prostor nije se smatrao udobnim utočištem, već zbog kombinacije neobičnih elemenata mjestom punim iznenađenja. Upravo zahvaljujući tim svojim karakteristikama, ovaj stil poslužio je kao osnova za tehnološki stil.

Tehnološki stil je idealno rješenje za sve koji žele boraviti u prostoru neopterećenom ukrasnim detaljima i šarenilom boja. Naime, ovaj stil se odlikuje modernističkim namještajem ravnih, jednostavnih linija, koji je najčešće izrađen od crne kože i kromiranog čelika. Zidovi su obojeni nijansama hladnih, neutralnih boja poput bijele ili sive, a nipošto žarkim bojama. Upravo takav dizajn čini ga decentnim i svevremenskim.

Postmodernistički stil negira jednostavnost, red i racionalnost, a bijela i crna boja previše su neutralne za njega, budući da u ovom stilu prevladavaju žarke boje. Crvena, žuta, plava, zelena stvaraju nesvakidašnje i inovativne prostore. Naglasak nije na namještaju, poput tehnološkog stila, već na formama i detaljima. S obzirom da postmodernistički stil ne poznaje čvrsta pravila koja treba slijediti, unutar njega kombiniraju se najrazličitiji elementi što svakom pojedincu omogućava stvaranje vlastitog stila. Ovaj kreativni stil javlja se sredinom 80-ih godina.

Retro-modernizam predstavlja 'varijacije na temu' klasičnog pokućstva koje se sve više izrađuju od suvremenih materijala. Poznat primjer ovog pravca u dizajnu, popularno nazvanog retro-modernizam, je francuski dizajner Philippe Starck, predstavnik postmodernističkog Novog dizajna, te njegovi stolci inspirirani stilom Louisa XVI. (klasicizam) – Louis Ghost (2002.) i Victoria Ghost (2006.) izrađeni od polikarbonata.

Futuristički stil
Veliki broj stručnjaka istražuje i nastoji predvidjeti kako će izgledati prostori budućnosti. Iako su njihova mišljenja različita, svi se slažu da će razvoj tehnologije odigrati veliku ulogu kako u promjeni svakodnevnih aktivnosti, tako i u izgledu stambenih i poslovnih prostora. Već i sada postoje potpuno automatizirane kuće koje svoje stanare oslobađaju obavljanja mnogih rutinskih aktivnosti. Ekološki izvori energije postaju sve popularniji, stoga utječu i na stilove izgradnje. Što se uređenja interijera tiče, minimalizam, otvoreni prostori i multifunkcionalni komadi namještaja sve se više spominju kao idealno rješenje za užurbani način života, čiji je imperativ boravak u prostoru koji se lako održava, fleksibilan je i olakšava komunikaciju među stanarima.

Ipak, ne smijemo zanemariti ni eklekticizam – miješanje različitih stilova, kao ni njegov doprinos suvremenom dizajnu interijera. Jedan od najnovijih trendova na tom području je kombinacija bogato ukrašenog stilskog namještaja sa ravnim linijama minimalizma.

Fotogalerija (16)

Image
Danica Maričić
 

Profesionalno iskustvo stekla sam na području dizajna interijera, novinarstva, marketinga & odnosa s javnošću. Kreiram promotivne aktivnosti klijenata, kao i njihovu komunikaciju s ciljnim javnostima (kreativno pisanje (priopćenja, članci, intervjui), osmišljavanje brošura, kataloga, časopisa, oglasa, internetskih stranica i portala; planiranje i organizacija evenata…). Na taj način se izravno utječe na jačanje pozicije na tržištu i povećanje prepoznatljivosti tvrtke / robne marke. Također, vodim poslovne seminare na temu "Izgradnja imidža tvrtke putem dizajna poslovnih i komercijalnih prostora".

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi