Minimalizam nije popularan samo zbog zadovoljavanja trendovskih imperativa već i zbog praktičnosti i komfora koji stvara u prostoru. Prozračnost i sloboda kretanja u minimalistički uređenim prostorima pružit će užitak i mogućnost maksimalnog opuštanja u vlastitom domu. Interijer rasterećen suvišnih komada namještaja, s čistim i jasnim linijama, bit će ugodan za stanovanje i jednostavan za održavanje. Minimalističkim uređenjem prostor može dobiti naglaske te postati funkcionalan, atraktivan i prozračan.

Kako bi minimalizam ipak pružio maksimalno u vašem domu, potrebno je posebnu pažnju posvetiti odabiru elemenata. Minimalističko uređenje karakteriziraju pojedinačni elementi, raspoređeni u prostoru ili po plohama zidova, koji svojim rasporedom u prostoru čine skladnu cjelinu. Garniture za sjedenje, klub stolići, taburei, komode, vitrine, police, rasvjetna tijela i drugi elementi svojim će dizajnom i dimenzijom definirati ugođaj.

Minimalizam ostvaren prostornim elementima ne mora se odražavati i u odabiru boja i materijala, jer će se raskoš i ljepota minimalističkog izražaja doživjeti i kroz ove komponente. Raspored elemenata u prostoru će ovisiti o dimenziji prostora, položaju prozora ili drugih otvora te odnosu s drugim prostornim grupama, ukoliko su međusobno povezane. Prostorna cjelina sastavljena od različitih funkcionalnih grupa treba biti skladno i pravilno posložena kako suvišni komadi namještaja ne bi opteretili prostor i ugušili ideju minimalizma.

U ovakvim kompleksnim prostorima je preporučljivo postaviti niže elemente, primijeniti svijetle boje i staklene površine, koje su nenametljive u prostoru. Željene naglaske u interijeru izvedite naglašenijim bojama ili materijalima. Minimalistički opremljen prostor može biti opterećen, ukoliko je u njemu prisutan veći broj različitih materijala, boja i stilova, koji nemaju zajedničku ideju niti poveznicu.

Uz sve prednosti koje nudi, minimalizam ima samo jedan nedostatak – pomanjkanje prostora za pohranjivanje stvari i odjeće. Iz ovih razloga, minimalistički stil uređenja ostaje mnogima neispunjena želja. No, postoji mnogo načina kako ipak ostati dosljedan ovom stilu i istovremeno osigurati potreban prostor. Postavljanjem ugradbenog ormara čitavom dužinom zida, smanjit ćete dimenziju prostorije za 60-ak cm, (kolika je dubina ormara) i dobiti potrebni prostor za odlaganje stvari. Neutralno dizajnirana fasada, tj. klizna vrata ormara će se doživljavati kao zid.

U ovakvoj koncepciji prostora, imate potpunu slobodu kreiranja minimalističkih efekata kroz odabir jednostavnih i elegantnih komada namještaja i opreme. Nasuprot ovakvom rješenju, fronte ormara mogu biti naglašene i dekorativne te se doživljavati poput velike slike tj. zidne dekoracije u prostoru. Osim ovog rješenja, ispunjenju minimalističkih efekata i osiguranju potrebnog prostora za odlaganje, pridonijet će i sjedeće garniture s ugrađenom kutijom za posteljinu, klub stolići s dodatnim policama ili ladicama, otklopni taburei koji se, osim za sjedenje, koriste i kao elementi za odlaganje stvari. Mudrim odabirom namještaja i opreme, možete ispuniti želju za minimalističkim interijerskim uređenjem i zadovoljiti sve potrebe koje nameće stambeni prostor.

Izvor: Časopis Moj životni stil
Foto: Interijer centar SOLIDUM
Autor: Monika Galović Dumendžić, arhitektica

Ovaj članak je objavljen u suradnji sa besplatnim časopisom "Moj životni stil" kojeg možete pronaći u Interijer centru Solidum. Saznajte novosti iz svijeta interijera, informirajte se o proizvodima Solidumovih trgovina, pročitajte kako urediti svoj dom u skladu sa modernim trendovima i – otkrijte svoj pravi životni stil!

Zaboravite lutanje od salona do salona jer pod krovom "SOLIDUMA" čekaju Vas najveća imena stanovanja koja su svoje umijeće udružila u "SOLIDUMU". Veliki broj različitih proizvođača, uvoznika i distributera u 90 salona trgovačkog centra "Solidum", Škorpikova 11 – Jankomir, na 40.000 m2 nudi sve potrebno za opremanje svih namjena. Dođite na mjesto gdje snovi o dizajnu interijera postaju stvarnost!

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi