Hladnjaci i ledenice

Kako su hladnjaci nezaobilazni uređaj svakog suvremenog doma, a upaljeni su 24 sata tijekom 365 dana godišnje oni troše približno 15% električne energije u kućanstvima te zbog toga imaju znatan utjecaj na račun za električnu energiju. U Hrvatskoj hladnjak posjeduje 93,3 % kućanstava.

Hladnjaci i ledenice rade tako da prenose toplinu iz njihovih unutrašnjosti u okolinu (tj. prostoriju u kojoj je uređaj smješten). Toplina se prenosi s izmjenjivača topline sa stražnje strane hladnjaka na zrak koji cirkulira oko njega. Da bi omogućili učinkovitije hlađenje i manju potrošnju energije primijenite neki od sljedećih savjeta:

Izaberite hladnjak koji odgovara potrebama vaše obitelji. Imajte u vidu da hladnjak srednjeg kapaciteta troši 300 kWh godišnje (što je oko 260 Kn godišnje), bez obzira je li pun ili prazan, a mjesečna potrošnja raste za 10-20 kWh (5-10 Kn mjesečno) za svakih 100 litara dodatnog kapaciteta.

Kupnjom visoko učinkovitog hladnjaka koji je prevelik za vaše potrebe nepotrebno rasipate energiju.

Postavite hladnjake i ledenice na što hladnijem mjestu u kući (nikako u blizini štednjaka, radijatora ili bojlera). Također izbjegavajte izloženosti ovih uređaja sunčevom zračenju. Hladniji prostor znači veću uštedu energije – svaki stupanj manje može smanjiti potrošnju električne energije i do 6%.

Prilikom postavljanja hladnjaka i ledenica obavezno ostavite dovoljno prostora za prozračivanje između stražnjeg dijela uređaja i zida (oko 10 cm) kako ne bi došlo do pregrijavanja kondenzatora i kompresora koje rezultira povećanjem potrošnje energije.

Ugradbeni hladnjaci u stražnjem dijelu gdje se oslobađa toplina imaju manju cirkulaciju zraka pa će zbog toga i trošiti više električne energije za postizanje i održavanje određene temperature u hladnjaku. Stoga izbjegavajte kupnju ugradbenih hladnjaka ako je to moguće.

Povremeno očistite (pažljivo da ne oštetite cijevi) od prašine stražnju stranu hladnjaka gdje se oslobađa toplina, jer zaprljane cijevi otežavaju prijelaz topline što nadalje povećava potrošnju energije.

Vrata hladnjaka ne držite otvorena duže nego je to potrebno, te provjerite da li ste ih dobro zatvorili. Prije nego otvorite vrata hladnjaka razmislite što vam je potrebno.

Prilikom zatvaranja vrata hladnjaka budite sigurni da ste ih dobro zatvorili. Provjerite da li je brtva na vratima čista i da dobro prijanja. Kako biste to provjerili možete staviti komad papira koji ako ne padne pokazuje da su brtve na vratima hladnjaka u dobrom stanju.

Termostat regulirajte na srednju poziciju. Niža temperatura ne znači nužno i bolje čuvanje hrane, a potrošnja energije može porasti za 10-15%.

Nemojte spremati u hladnjake i ledenice vruća ili topla jela. Prije nego toplu hranu namjeravate zalediti, ohladite je na sobnoj temperaturi,zatim u hladnjaku, pa tek onda spremite u ledenicu.

Zamrznutu hranu bi trebali odleđivati prvo u hladnjaku, jer na taj način zamrznuta hrana pri odleđivanju hladi „besplatno" drugu hranu u hladnjaku, pa tek onda na sobnoj temperaturi.

Pravovremeno odleđujte hladnjake i ledenice jer tako štedite energiju i produžavate radni vijek uređaja. S obzirom da sloj leda sprječava učinkovito hlađenje, čišćenje ledenice je potrebno kad debljina leda dosegne 3 do 5 mm.

Kupujte kućanske uređaje energetskog razreda A!

Uređaji i rasvjetna tijela energetskog razreda A troše i do 40% manje energije od istih uređaja energetskog razreda D!!!

Razred energetske efikasnosti je potvrda kvalitete uređaja s obzirom na njegovu energetsku efikasnost, pri čemu se uređaji prema potrošnji energije, dijele na sedam razreda energetske efikasnosti označenih slovima od A do G (grupu A čine energetski najefikasniji uređaji).

Za neke uređaje (ledenice i hladnjake) uvedene su i klase A+ i A++. Tako hladnjaci u klasi A+ troše 30%-42%, a u klasi A++ manje od 30% energije koju troši hladnjak energetske klase D. Novi hladnjaci pored učinkovitijih kompresora imaju i bolju izolaciju i brtvljenje vrata što dodatno doprinosi povećanoj energetskoj efikasnosti. Hladnjaci koje možete naći danas na tržištu troše bar 36% manje energije nego oni proizvedeni prije 15 godina.

Buka koju proizvodi hladnjak dolazi od kompresora. Ako je vaš hladnjak novijeg datuma možete primijetiti da kompresor radi duže vrijeme nego kod vašeg starog hladnjaka koji se često zaustavljao i startao. Današnji, efikasniji kompresori troše manje energije dok rade u nazivnoj radnoj točki, što znači da je manje temperaturnih varijacija, zbog kojih je bila veća potrošnja energije kod starih modela.

Uštede koje možete ostvariti kod pojedinih kućanskih aparata ovise o učestalosti njihove uporabe, a kreću se od 100 do 200 kn godišnje.

Imajte u vidu da kad stari kućanski uređaj zamjenjujete s novim s obzirom na napredak tehnologije, svakako kupujete učinkovitiji uređaj nego što je bio onaj proizveden prije 15-20 godina.

Standardna temperatura čuvanja zamrznute hrane je -18ºC, a ako podesite temperaturu za 1ºC niže možete povećati potrošnju energije i do 5%.

Uputno je znati za što je određeni dio ledenice namijenjen te koje su zadane temperature:

Pri kupnji novih hladnjaka tražite one s prirodnim radnim tvarima kao npr. R600a (izobutan) koje prilikom ispuštanja ne oštećuju ozonski sloj i imaju manji utjecaj na efekt staklenika.

Hladnjak, ledenicu i klima uređaj koji sadrže štetne radne tvari (npr. freone) potrebno je nakon prestanka korištenja deponirati na odgovarajući otpad kako bi stručne osobe zbrinule štetne radne tvari koji utječu na razgradnju ozona.

Perilice i sušilice rublja

Suvremeni način života nezamisliv je bez perilice za rublje koja spada u najčešće korištene kućanske uređaje, a sudjeluje u jednoj desetini potrošnje električne energije u kućanstvu. U Hrvatskoj perilicu rublja koristi 87,4 % kućanstava.

U zadnjih 10 godina uređaji za pranje rublja su uznapredovali, pa je tako potrošnja vode smanjena sa 110 litara na 50-60 litara, dok je potrošnja električne energije s 2 kWh pala na 0.94 kWh po pranju. Stoga ukoliko imate stari model perilice razmislite o njegovoj zamjeni s novim energetski učinkovitijim uređajem.

Danas se na tržištu mogu naći uređaji za pranje od 3-7 kg rublja. Odaberite perilicu rublja koja odgovara vašim potrebama za pranjem te je koristite sukladno uputama proizvođača. Energetski je puno efikasnije pranje punog bubnja rublja, nego dva pranja do pola napunjenog bubnja. U slučaju preopterećenog bubnja rublje se neće kvalitetno oprati.

Uvijek odaberite program pranja rublja s najnižom temperaturom vode dostatnom da rublje bude kvalitetno oprano. Današnja sredstva za pranje rublja učinkovito uklanjaju nečistoće i pri nižim temperaturama pranja.

Ukoliko možete izbjegavajte sušenje rublja u sušilicama, već ga sušite na zraku.

Najvažnija ušteda prilikom sušenja rublja postiže se s dobro centrifugiranim rubljem, stoga bi centrifuga perilice trebala imati najmanje 1000 okretaja u minuti. Namještanjem centrifuge na 1600 okr/min možemo kod sušenja uštedjeti i do 30% električne energije.

Učinkovitost sušilica rublja osigurava i redovito čišćenje filtra.

Perilice posuđa

Pranjem posuđa u perilici trošimo do 60% manje električne energije i do 85% manje vode nego kod ručnog pranja. Suvremene perilice posuđa potroše za jedno pranje 15-28 l vode i 1,1-1,8 kWh električne energije. Najnaprednije perilice troše samo 14 l vode što predstavlja 80% uštede vode u odnosu na ručno pranje suđa. Današnje perilice posuđa su 70 puta tiše nego one proizvedene prije 30 godina.

Perilicu koristite samo kad je potpuno napunjena posuđem. Redovito provjeravajte filtre i razinu soli u perilici koja omekšava vodu i sprečava nastanak kamenca na grijaćim površinama, te čistite unutrašnjost perilice. Prije stavljanja posuđa u perilicu ukloniti krupne ostatke hrane.

Izbjegavajte program sušenja posuđa u perilici koji dodatno troši energiju.

Današnja sredstva za pranje posuđa učinkovito uklanjaju nečistoće i pri nižim temperaturama pranja (50-55 ºC), stoga izbjegavajte programe pranja s višim temperaturama. Na ovaj način godišnje možete uštedjeti i do 70 Kn što nam omogućava 3 mjeseca besplatnog pranja posuđa u perilici. Potrošnja deterdženta je također pala sa 40 g na 20 g po ciklusu pranja.

Uštede ćete ostvariti ako perilicu priključite na priključak s toplom vodom umjesto hladnom jer se najveći dio energije troši na zagrijavanje vode. To je naročito preporučljivo ukoliko zagrijavate vodu solarnim kolektorima ili plinskim kotlom.

Pećnice i štednjaci

Uvijek stavljajte poklopce na posude u kojima se kuha – na taj se način toplina dulje zadržava u posudi a smanjuje kondenzacija pare po kuhinji. Kuhajući s poklopcem možete uštedjeti i do 20% energije za kuhanje.

Prilagodite posuđe količini hrane koju kuhate. Priprema manje količine hrane u velikoj posudi znači gubitak energije.

Uvijek koristite veličinom optimalno grijaće kolo za odabranu posudu.

Isključite grijaće tijelo par minuta prije nego što mislite da će jelo biti gotovo, jer će grijače tijelo zadržati visoku temperaturu, a hrana će se nastaviti kuhati.

Prilikom kuhanja koristite minimalnu snagu koja vam je potrebna. Kad je voda jednom proključala smanjite snagu grijače ploče na najnižu moguću da zadržite ključanje. S većom snagom nećete postići da vaša hrana bude brže kuhana nego samo da voda brže ispari.

Provjerite je li dno posuda u kojima kuhate glatko i ravno. Hrana će se brže skuhati ako posuda bolje prianja na grijaću ploču štednjaka.

Staklokeramičke grijaće ploče vrlo precizno usmjeravaju toplinsku energiju na samo dno posude, pa su stoga učinkovitije od klasičnih grijaćih ploča.

Prilikom izbora štednjaka kupite onaj koji ima mogućnost kuhanja i na plin, bez obzira imate li gradski plin ili trebate kupiti bocu plina. Plin je ekološki prihvatljiviji energent od električne energije, a vrijeme kuhanja i lakoća reguliranja temperature je puno brža.

Prilikom kuhanja na plinskom štednjaku pripazite da plamen ne bude prejak i da ne kruži oko posude. To ne samo da je opasno, već i dodatno rasipa energiju.

Kod pečenja su posebno učinkovite pećnice s ventilatorom koje mogu uštedjeti od 10-15% energije.

Samo neka jela zahtijevaju predgrijavanje pećnice na željenu temperaturu. Zapamtite da svakih 10 minuta predgrijavanja pećnice troši 0,06 kWh, što pri učestaloj upotrebi tijekom godine može doprinijeti povećanju vaših godišnjih računa za struju.

Vrata pećnice držite otvorena što kraće jer se pri svakom otvaranju izgubi 20% topline.

Pećnicu možete isključiti i 10 minuta prije kraja pečenja jer pećnica duže zadržava toplinu te će vaše jelo biti pečeno a dodatno ćete uštedjet električnu energiju.

Zaprljane pećnice troše više energije nego one koje se redovito čiste.

Mali kućanski uređaji

Mali kućanski uređaji mogu trošiti dosta energije. Većina njih se koristi u kuhinji od ranog jutra, pa do kasne večeri. Kako bi uštedjeli energiju koristite ove uređaje pametno i pobrinite se da ih redovito čistite i održavate.

Izbjegavajte rad električnih uređaja u „stand by" načinu rada kad god je to moguće (npr. isključite TV ili DVD prilikom dužih izbivanja iz kuće). „Stand by" način rada kod raznih kućanskih uređaja, a naročito TV i DVD-a troši i do 6% električne energije u kućanstvu.

Primjeri gubitaka kod „stand by" načina rada nekih često korištenih kućanskih uređaja:

Mikrovalna pećnica

Mikrovalna pećnica je energetski učinkovitija od obične pećnice jer štedi energiju zbog kraćeg vremena pripreme hrane. Uštede mogu ići i do 50% i to za pripremu malih količina hrane, a naročito prilikom podgrijavanja.

Mikrovalna pećnica grije hranu od rubova prema sredini, stoga ukoliko kuhate raznovrsniju hranu, veće komade stavite s vanjske strane, a tanje i manje s unutarnje strane.

Električni grijač vode

Koristite električne grijače za vodu, jer je zagrijavanje vode brže i učinkovitije od zagrijavanja vode u posudi na električnom štednjaku.

Prilikom kupnje novog grijača vode kupite onaj koji ima automatsko gašenje kad voda dostigne željenu temperaturu.

Potrebno je više vremena, a i energije da zagrijete vodu u grijaču u kojem se nataložio kamenac nego u čistom, stoga redovito čistite grijač od vodenog kamenca.

Zagrijavajte samo onu količinu vode koja vam je potrebna (npr. za kavu, čaj ili nešto drugo).

Elektronički uređaji

U današnje vrijeme sve više kućanstava ima osobna računala koja koriste djeca za igru, mi za posao ili komunikaciju s prijateljima pa je zgodno primijeniti navedene savjeta kako bi uštedjeli energiju prilikom korištenja osobnih računala.

Uvijek gasite računalo kad ga ne koristite. Ukoliko ipak morate ostaviti računalo dok ne radite, ugasite monitor jer on troši više od pola energije cijelog sustava.

Screen saver ne štedi energiju, već samo ekran!
Paljenje i gašenje računala ne troši dodatnu energiju, niti opterećuje računalo. U principu gašenjem računala i monitora kad ste završili s korištenjem produžujete im životni vijek komponenti i štedite energiju. Ukoliko ostavite monitor upaljen cijelu noć potrošit ćete energije koliko je dostatno za zagrijavanje šest večera u mikrovalnoj pećnici.

Stara računala ne bacajte s kućnim otpadom već ih predajte tvrtkama koja prerađuju elektronički otpad jer u sebi sadrže teške metale i olovo. Nazovite besplatni info telefon: 0800 444 110

TV/VHS/DVD

TV u „stand by " načinu rada troši i do 24% energije u odnosu na potrošnju energije kad je upaljen.

Neki punjači za mobitele, osobna prijenosna računala i digitalne kamere troše energiju i kad su uređaji napunjeni i kad su odvojeni od punjača. Dokaz za to je činjenica da su punjači uključeni u utičnicu topli.
______________________________________________________________________________________________

Proračuni za potrebe grijanja kuće te za primjenu pojedinih sustava grijanja i potrošne tople vode napravljeni su za jednu tipsku kuću od 143 m2 smještenu na području Zagreba i Splita u kojoj živi četveročlana obitelj. Uštede, investicije i razdoblje povrata investicije koje su navedene ovise o mnogim parametrima te se ne mogu primjenjivati općenito jednoznačno na svaki objekt, ali vam mogu okvirno približiti primjenu mjere u vašem kućanstvu.

Prilikom proračuna u obzir su uzete cijene energenata na dan 14. listopada 2008. godine. (Napomena: cijene su promijenjive, a na dan izdavanja brošure promijenila se samo cijena lož ulja.)

Električna energija: 0,92 Kn/kWh (VT) i 0,46 Kn/kWh (NT) (dvotarifno brojilo) i 0,87 Kn/kWh (jednotarifno brojilo)
Lož ulje: 5,63 Kn/l
Prirodni plin: 2,08 Kn/m3
Cijena vode: 11,2233 Kn/m3 (Zagreb)
Ogrjevno drvo: 370 Kn/prm
______________________________________________________________________________________________

Izvor: UNDP, Projekt poticanja energetske efikasnosti u Hrvatskoj

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi