Unikatan ljetni interijer nastaje miješanjem stilova, stoga dizajneri često izlaze iz okvira mediteranskog stila i u prostor unose boje i materijale koje tradicionalno ne povezujemo s Mediteranom. Ukratko, eklektičnost je 'in'.

Također, pojedine elemente mediteranskog stila nalazimo i u stilskim izričajima nekih dalekih regija, primjerice, bijelo-plava shema boja karakteristična je i za orijentalni porculan.

Nadalje, masivni kameni stupovi, arkade, drvene stropne grede, podovi od 'terracotte' – arhitektonski su elementi meksičkih hacijendi, međutim, iste ili slične materijale i oblike nalazimo i na području Mediterana. Jedan od glavnih razloga za to je i povijesna povezanost ovih udaljenih krajeva. Tadašnja poveznica bili su pomorci i trgovci, koji su zanimljivosti domovine prenijeli u 'bijeli svijet', ali i obrnuto. Danas trendovi putuju znatno brže zahvaljujući, prije svega, časopisima, televiziji i Internetu, pomoću kojih je moguće 'otputovati' bilo gdje, te svoje spoznaje primijeniti i na uređenje vlastitog interijera.

Namještaj koji predstavlja mediteranske krajeve izrađen je od drva, pletene trstike, kovanog željeza, pa čak i kamena (primjerice, mramorni stol i klupice u vrtu). Iako tradicija često diktira jednostavnost i ravne linije pokućstva, uvijek se nađe mjesta i za bogato dekoriranu garnituru od kovanog željeza koja će krasiti terasu dugi niz godina budući da je izrađena od izuzetno trajnog materijala.

U novije vrijeme sve više dolaze i egzotični materijali poput bambusa, ratana, tikovine koji u ovu ljetnu priču unose i dodir globalnog stila.

Prilikom uređenja dnevne sobe preporučuje se rasporediti sjedeću garnituru na način da svi koji sjede imaju prilike gledati prema balkonu, vrtu, prozorima… Stanujete li u prostoru lišenom pogleda u prirodu, dovedite prirodu u unutrašnjost. Slike i fotografije pejzaža, mnoštvo cvijeća i zelenila, kao i prirodni motivi na dekorativnim tkaninama pomoći će vam u tome.

Među namještaj kojim se dizajnira eksterijer ubrajaju se sjedeće garniture, stolci, ležaljke, stolovi izrađeni od materijala otpornih na vremenske (ne)prilike. Od metala tu su aluminij i kovano željezo, dok je tikovina vrlo popularan izbor, ne samo među drvenim materijalima, već i općenito. Tikovina je tvrdo drvo koje možemo naći u Aziji, primjerice u Indiji i Burmi. Budući da sadrži visok postotak ulja, vrlo je trajna i otporna na vlagu. Njena početna smeđa boja, nakon dužeg boravka na otvorenom, poprima atraktivne srebrno-sive tonove.

Namještaj od bambusa, ratana i trstike izuzetno je dekorativan, ali nije toliko otporan na vlagu, stoga se više preporučuje za ostakljene vrtove i terase gdje će biti sakriven od kiše i jutarnje rose. Želite li da vas dnevna soba ili blagovaonica podsjećaju na terasu, osim obaveznih biljaka, u dizajn tih prostorija uklopite i namještaj od navedenih materijala.

Govorimo li o dizajnu eksterijera, treba spomenuti i garniture od sintetičkih materijala koje se sve više koriste pri opremanju terasa i vrtova, upravo zahvaljujući svojoj privlačnosti, trajnosti te jednostavnom održavanju.

Prozračnost i kreativnost dekora

Prozračnost je trajno popularna, barem što se obalnih krajeva tiče, stoga bi se i zavjese trebale uklapati u takav koncept. Dezeni dekorativnih tkanina mogu biti različiti – stilizirano lišće i cvijeće, razni geometrijski uzorci, morski motivi. Zastori, stolnjaci, prekrivači često su i jednobojni ili ukrašeni prugama – bile one tradicionalne mornarske ili 'varijacija na temu'. Spomenimo i narodni vez koji se u ovim krajevima njeguje već stoljećima. Primjerice, svjetski poznata hvarska čipka izuzetno je cijenjen kulturni i turistički resurs ovog suncem okupanog otoka.

Poželjno je da posteljina, prekrivači i ukrasni jastučići budu izrađeni od prirodnih materijala poput pamuka i lana kako bi koža 'lakše disala', naročito za vrijeme ljetnih vrućina.

Šećer za kraj ove mediteranske priče su detalji u prostoru. Keramičke zdjele i lonci za cvijeće, svijećnjaci od bračkog kamena ili kovanog željeza, ukrasi od školjaka, modeli drvenih brodova, jer, „ploviti se mora".

Više informacija o hotelima Azucar i Mykonos Theoxenia dostupno je na navedenim internetskim adresama:

Azucar Hotel, Veracruz, Meksiko

Mykonos Theoxenia Hotel, Mykonos, Grčka

Fotogalerija (35)

Image
Danica Maričić
 

Profesionalno iskustvo stekla sam na području dizajna interijera, novinarstva, marketinga & odnosa s javnošću. Kreiram promotivne aktivnosti klijenata, kao i njihovu komunikaciju s ciljnim javnostima (kreativno pisanje (priopćenja, članci, intervjui), osmišljavanje brošura, kataloga, časopisa, oglasa, internetskih stranica i portala; planiranje i organizacija evenata…). Na taj način se izravno utječe na jačanje pozicije na tržištu i povećanje prepoznatljivosti tvrtke / robne marke. Također, vodim poslovne seminare na temu "Izgradnja imidža tvrtke putem dizajna poslovnih i komercijalnih prostora".

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi