Zvučna izolacija znači komfor koji ni u kom slučaju ne bi smio biti podcijenjen, neovisno dolazi li buka izvana ili se stvara unutar četiri zida jer utječe na živce i može izazvati zdravstvene posljedice. Pročitajte koje sve mogućnosti zvučne izolacije postoje.

Zvučno izolirana jezgra zida i elementi sokla ublažavaju buku tijekom hodanja stepenicama. Sylomer se pokazao učinkovitim kroz višegodišnju primjenu s obzirom na to da ne dolazi do dinamičkog otvrdnjavanja.

Buka valova, pjev ptičica i omiljena muzika – puno zvukova ima pozitivan učinak na ljude. Prema jednoj američkoj studiji zvučna kulisa dobro posjećenog kafića može pojačati kreativnost koja kod nešto većeg stupnja buke značajno opada.

Osjetljivost na buku ovisi o situaciji: za kreativan potencijal zvučna kulisa ne smije biti pretiha, no ako želimo veću koncentraciju, tihi šumovi mogu izazivati smetnje. Prema istraživanjima buka je izuzetno snažan faktor koji utječe na stres.


Ovdje prikazana zaštita od sunca zahvaljujući zvučno izolacijskim svojstvima doprinosi boljim akustičnim svojstvima u prostoriji. Institut Fraunhofer potvrdio je smanjenje buke od 45%.

WHO je zaključio da se buka kao okolišni faktor ubraja u drugi po redu veličine rizični čimbenik po zdravlje čovjeka jer dugoročno izaziva bolest: ljudi koji su izloženi konstantnoj buci, imaju povećan rizik od srčanog udara i pored oštećenja slušnog aparata može doći do smetnji u spavanju i depresije kao posljedica toga.

Da bi se sluh mogao oporaviti, unutar vlastita četiri zida treba poduzeti određene postupke za osiguranje potrebnog mira.


Kod zvučne izolacije krov također ima važnu ulogu: crjepovi imaju dobru eko bilancu i učinkovito smanjuju vanjsku buku.

Ne postoji prilagodba na buku

Književnik Kurt Tucholsky opisao ju je kao "nešto što stvaraju drugi". U pravnim tekstovima buka se opisuje kao "neželjeni zvuk". Kada ona postaje ometajuća, ovisit će o subjektivnoj percepciji onoga tko sluša, o njegovom osobnom muzičkom ukusu, socijalnoj i kulturalnoj pozadini kao i osobnoj odluci.

Zvuk nastaje zbog osciliranja zraka slično kao i kod vodenih valova. Što su ti valovi viši, zvuk je jači. O broju titraja u sekundi (frekvencija), ovisit će jačina zvuka.


Stakla sa zvučnom izolacijom u različitim izvedbama sprečavaju prodor vanjske buke te istovremeno osiguravaju toplinsku izolaciju.

Razlikuju se tri vrste buke:

Zračne vibracije uzrokuju buku koja nastaje širenjem zvučnih valova kroz zrak, govorom, muzikom ili uličnom bukom. Ta vrsta buke može se vrlo lako smanjiti masivnim, teškim zidovima i stropovima.

Mehaničke vibracije uzrokuju buku koja se širi kroz čvrste materijale, pojedinačne građevinske elemente i tako dospijeva u susjedne prostorije. Nastaje hodanjem, kucanjem i slično te se može izbjeći razdvajanjem građevinskih dijelova.

Vibracije od udaraca nastaju kao mehanička vibracija i šire se zrakom. Na katu ispod osjete se kao buka od hodanja, a u samoj sobi kao vibracije od udaraca.

Kada normalan govor u susjednoj sobi ometa san, svaki korak na gornjoj etaži ide na živce stanarima u prizemlju, posljedice mogu biti zdravstvene prirode. Prema mjerenjima buka od 25 do 50 dB odgovara normalnim šumovima kretanja u dnevnom boravku ili tihom govoru.

Psihičke reakcije nastupaju već kod buke jačine 30 dB. Što se može učiniti? Kao prvo, treba upotrebljavati sirovine koje reduciraju buku i sprečavaju njen prijenos.

Slojevi na stropovima ne bi smjeli biti povezani direktno sa zidovima, podni pokrov treba biti elastičan pa će plivajući estrih u kombinaciji s linoleumom, plutom ili PVC-om proizvesti buku slabe jačine.


Dobro izolirani krovni prozori s trostrukim ostakljenjem spriječiti će smrzavanje i pružaju zaštitu od buke i topline.

Također je potrebna odgovarajuća konstrukcija nacrta: otvorene prostorije su optički prostrane i svijetle, no omogućavaju neometano širenje buke te ju u nekim slučajevima i pojačavaju.

Galerije mogu biti odvojene od ostatka prostora staklenim vratima kako bi prostorije na katu namijenjene odmoru i opuštanju bile zvučno izolirane od događanja u prizemlju. Tako hodnik postaje zvučna brana.

Vlasnici bi od početka trebali konzultirati neovisne stručnjake, a prije sklapanja ugovora u svakom slučaju najbolje je pročitati opis izvođenja radova tijekom gradnje, a odgovarajući postupci za smanjenje buke trebali bi se s arhitektom i izvođačem radova pismeno utvrditi!


Građevinski dijelovi i kućna tehnika trebali bi međusobno biti prilagođeni kako vanjska buka (plavo), mehaničke vibracije (žuto), vibracije udaraca (ružičasto) i zračne vibracije (zeleno) ne bi utjecale na kvalitetu stanovanja. Ventilacijski otvori opremljeni su prigušivačima tako da su zvukovi jedva čujni.

Većina ugovora ne sadrži klauzulu o "povećanoj buci ili zaštiti od nje". Za razliku od toplinske izolacije, kod zvučne izolacije ne postoje jasni propisi u pogledu obiteljskih kuća.

Vlasnici imaju pravo na bolju zvučnu izolaciju pa bi trebali barem to pravo sastaviti i potvrditi u pismenom obliku. Osim toga, stručnjaci savjetuju korištenje građevinskog materijala sa svojstvima dobre zvučne izolacije koji je iskušani u praksi te zakonski priznat i propisan.


Uz strop s posebnim prigušivačima protiv oscilacija, drvene grede kompenziraju stvaranje buke.

Dobra i uspjela zvučna izolacija

Tako se na primjer u praksi pokazalo kako plivajući estrih osigurava zvučno neutralne podove što doprinosi vidljivo boljoj kvaliteti stanovanja.

Uvjet je dobro i bez greški izveden temelj: od stropa i susjednih zidova pod mora biti odvojen izolacijskim slojem i fugom, kako bi se spriječio prijenos zvučnih valova inače će doći do stvaranja klasičnog zvučnog mosta.

Također je važna dobra izolacija vodovodnih cijevi kao i sanitarnih instalacija.

Zvučna izolacija ovisi o težini i debljini materijala. Teški materijali velike gustoće i težine kao što su zidovi od betona, teško mogu zatitrati pa su stoga dobrih zvučno izolacijskih svojstava.

Puno lakši materijali također mogu iskazati slična svojstva: kod gradnje u drvu zvučna izolacija postiže se upotrebom višeslojnih zidova i izolacije u prazninama između slojeva.

Izolacijski sloj mineralne vune debljine 15-18 cm je neprocjenjiv. Stropovi na katovima također bi trebali biti izrađeni višeslojno. Zvučna izolacija protiv udaraca posebno dobro treba biti izvedena u potkrovlju kao i kod drvenih podnih pokrova.

Kod kuća u nizu ili dvojnih objekata, zvučna izolacija prema susjednom objektu od posebnog je značenja: kod direktnog nalijeganja na susjedni objekt trebaju se osigurati dva kompletno odvojena zida koja zadovoljavaju sve tehničke uvjete po pitanju zvučne izolacije.

U najvećem broju slučajeva, vanjska buka u kuću ulazi kroz prozore. Parametri zvučne izolacije prozora stoga ne smiju biti preniski.

U područjima intenzivne buke u nekim dijelovima Europe zajednice i općine zakonski propisuju ugradnju zvučno izoliranog stakla, a postoje i karte na kojima se mogu potražiti informacije o razini buke pojedinih naselja, sela i gradova.

Vrata također trebaju biti teška i čvrsto prilijegati uz pod. Rolete sa zvučno izoliranim kućištima i razmakom najmanje 5 cm od okna također će smanjiti vanjsku buku.

Uz "razumnu primjenu namještaja" također je moguće reducirati buku. Uređenje pri tome može značajno utjecati: namještaj ne bi smio biti visokog sjaja jer glatke površine i čvrst pod u kombinaciji obično znače jeku. Sofa s jastucima, zavjese i tepisi umanjit će stvaranje buke.


Ugodnu atmosferu u ovom prostoru osigurava laminat kod kojeg su vibracije nastale udarcima smanjene do 60%.

Razina buke

Svatko osjeća šumove, frekvencije i buku na drugačiji način što je posljedica razine osnovne buke tj. zvučne kulise koja egzistira tijekom dana i noći. Pri tome odlučujući faktor hoće li buka nekom smetati ili ne, leži u pojedinačnoj situaciji i aktivnostima onoga tko joj je izložen: onaj tko čita ili radi nešto što zahtjeva koncentraciju, reagirat će već i na tih šum.

U osnovi, može se reći da šumovi od 10 dB naviše izazivaju neugodu. Ne mjeri se direktno intenzitet buke, već razina pritiska izražena u decibelima (dB).

Na primjer: razina od 50 dB odgovara buci u uredu, 70 dB i više iznosi ulična buka, a muzika u diskoteci doseže 90 do 100 dB. Grafikon pokazuje postojane različitih razina buke: već normalan razgovor ili zvuk usisavača mogu stvarati neprilike i biti opterećenje (60 do 70 dB), a pojačan promet (80 dB) može biti potencijalno štetan za zdravlje dok jaka muzika, hidraulični čekić i buka kružne pile (110 dB) definitivno štetno utječu na ljudsko zdravlje. Granica boli leži kod 130 dB što postiže mlazni avion pri polijetanju na udaljenosti od 30 m.

Izvor: magazin Hausbau br. 73

Sadržaj broja:
Gradnja u staklu
Zvučna izolacija
Ispravno grijanje i prozračivanje
Bazeni i whirlpool
Ključ u ruke masivna gradnja
Energetska učinkovitost

PRETPLATA I STARI BROJEVI:
Za informacije o pretplati i povoljnoj kupnji starih, ali uvijek s idejama aktualnih brojeva naših izdanja kontaktirajte nas putem niže navedenih podataka ili kontakt obrasca.

PONOVO TRI d.o.o.
PONOVO TRI d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi