Toplinska izolacija podrumskih zidova; za investitore

Vanjski podrumski zid , kao i svi ostali elementi zgrade koji su u doticaju s vlažnom zemljom ili čak ispod razine podzemne vode, grade se vodootporno ili su naknadno zaštićeni od štetnoga utjecaja vlage s vodootpornim membranama ili premazima."

Za sve dodatne informacije kontaktirajte gđu. Tanju Herr putem telefona 091/ 46 66 015

"Kako je hidroizolacija za vrijeme gradnje ili zbog kasnijih utjecaja izložena mehaničkim oštećenjima, hidroizolacijski sloj grijanih i negrijanih podrumskih prostora okružujemo slojem čvrste, vodootporne toplinske izolacije od ekstrudiranoga polistirena , kao npr. FIBRANxps 300-L , koja odgovara zahtjevima ugradnje ispod razine terena za postizanje trajne mehaničke i energijske učinkovitosti.

Toplinsko zaštićeni zidovi u zemlji i njihove prednosti

  • osiguramo temperaturnu stabilnost u prostoru,
  • sprječavamo rosenje unutarnje površine zida,
  • zaštitimo hidroizolaciju od mehaničkih oštećenja,
  • zaštitimo hidroizolaciju od temperaturnih utjecaja i posljedično od bržega starenja materijala.

Debljina toplinske izolacije

Minimalna debljina toplinske izolacije zidova grijanih podrumskih prostora određuje se po pravilniku o učinkovitoj upotrebi energije u zgradama, dok se kod niskoenergijskih zgrada, a posebno kod pasivnih kuća, debljina podzemne izolacije dosta povećava jer moramo postići vrlo ugodan energijski razred. Kod tih je građevina uz veće debljine izolacije izuzetno važna besprijekorna ugradnja bez toplinskih mostova. Za "skoro-nulte energijske građevine", gdje je potrebna veća debljina toplinske izolacije, izolacijske se ploče polažu dvoslojno međusobnim lijepljenjem.

Debljina toplinske izolacije ovisi o toplinskoj provodljivosti izolacije, toplinske prolaznosti zida te željenoj energijskoj učinkovitosti cijele zgrade, a proračunava se programom gradbene fizike. Negrijani podrumski prostori, gdje je utjecaj promjene vanjske temperature na temperaturu u dubini zemlje zanemariv, može se toplinski i mehanički zaštititi minimalnom debljinom odgovarajuće izolacije, koja služi kao mehanička zaštita hidroizolaciji i ujedno minimalna toplinska zaštita, s kojom spriječimo rosenje i nastanak plijesni na zidovima podrumskih prostora.

Izbor toplinske izolacije

Za dovoljno čvrst i učinkovit ENERGIJSKI ŠTIT zida ispod razine terena uobičajeno su dostatne toplinsko izolacijske ploče u kvaliteti FIBRANxps 300-L s odgovarajućim tehničkim karakteristikama po normi EN DIN 4108-10, koja određuje minimalno zahtijevanu kvalitetu izolacije s obzirom na namjenu.

Postupak izvođenja i pričvršćivanje toplinske izolacije

S toplinsko izolacijskim pločama pažljivo se obloži čitava površina zasutoga zida, zajedno s bočnim stranama temelja, gdje se inače javljaju povećani toplinski gubici. Ploče se postavljaju na ravnu i čistu površinu hidroizolacije tijesno jedna pored druge, s rednim pomakom.

FIBRANxps se na hidroizolacijsku podlogu pričvršćuje odgovarajućom ljepljivom pjenom. Toplinsko izolacijske ploče, koje su postavljene ispod razine podzemne vode, potrebno je lijepiti po čitavoj površini. U tom slučaju preporučamo primjerene vodootporne ljepljive paste.

Za željenu toplinsku učinkovitost podrumskih zidova moramo posebnu pozornost posvetiti:
a.) međusobnom spoju ploča, da onemogućimo povećani prolaz topline na njihovim spojevima,
b.) izvedbi na prolazu između izolacije podrumskoga zida i fasadnoga sokla,
c.) izvedbi na prolazu između izolacije temelja građevine i podrumskoga zida,
d.) kod zemlje kod koje je slabo otjecanje oko toplinski izolirane građevine obvezno izvesti drenažu i odgovarajuće odvodnjavanje atmosferskih i podzemnih voda,
e.) toplinskim mostovima, kao što su instalacijski proboji, nadsvjetla, spojevi grijanoga i negrijanoga dijela građevine…

e.) Toplinski mostovi

Toplinski mostovi (povećan prolaz topline u usporedbi s neposrednom okolicom) uz povećanje toplinskih gubitaka mogu uzrokovati vidljiv, ometajući kondenzat, zračnu vlagu na hladnijem dijelu površine zida ili stropa gdje se, posljedično, mogu početi razvijati gljivice, plijesan…

Da se toplinski mostovi izbjegnu moramo paziti:

  • da na čitavom ovoju grijanoga dijela zgrade ne prekinemo toplinsku izolaciju,
  • da spojni dio između grijanoga i negrijanoga dijela zgrade izvedemo promišljeno za besprijekornu nosivost i trajnu toplinsku izolaciju.

Svjetlosna okna

Konstrukcijski elementi, kao što su svjetlosna okna (nadsvjetla), terase, hladni susjedni prostori ili zgrade i druge pojedine konstrukcije, moraju biti od grijanoga dijela građevine odvojeni tj. izolirani, da na tim dijelovima spriječimo povećan prolaz topline i ostale neželjene posljedice toplinskih mostova te vrste.

Hladne elemente, koji moraju biti spojeni s grijanim dijelom zgrade, sidrimo nehrđajućim čelikom preko toplinske izolacije FIBRANxps, ili upotrijebimo posebne namjenski izrađene sidrene elemente.

Pojedine su faze gradnje konstrukcija u zemlji opisane na web stranici i u besplatnoj brošuri, koju možete naručiti: savjet@fibran.hr ili tel. 099/ 65 42 353

FIBRAN d.o.o.
FIBRAN d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

Prodaja na području cijele Hrvatske.
{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi