Dnevni boravak je prostor u kome provodimo najveći dio slobodnog vremena te ga je važno urediti na način da se u njemu osjećamo ugodno i opušteno, što nam najnoviji trendovi i omogućuju. Minimalistički dizajn je baza koja se obogaćuje kombinacijom boja i materijala, a upotreba metala i materijala metaliziranog sjaja (srebrno, zlatno, bakreno) je hit. U svojoj čistoći i jednostavnosti, ukupan izražaj u prostoru postaje sve više skulpturalan. Elementi koji definiraju kompletan ugođaj interijerskog uređenja dnevnog boravka su: komode, police, sjedeće garniture, klub stolići, tepisi i rasvjetna tijela.

Dnevni boravci pomalo nalikuju onima iz doba „velikih regala", ali su sada elementi potpuno otvoreni i iskombinirani sa minimalističkim komodama za smještaj TV-a. Dinamika je ostvarena kombiniranjem različitih dimenzija polica unutar istog elementa te korištenjem više boja. Obzirom na zahtjeve suvremenog stanovanja, idealno će ispuniti svoju funkciju u prostoru i omogućiti pohranjivanje velikog broja stvari. Ovakve je police moguće upotrijebiti i kao pregradni zid, čime je njihova iskoristivost maksimalna. Trendovi također nude rješenja polica koje se zatvaraju staklenim kliznim vratima pa je transparentnost elemenata zadržana, a praktičnost održavanja ostvarena. Osim polica većih dimenzija, poželjno je na sporedne zidove smjestiti i manje police neobičnih oblika i dizajna – kose ili valovite, namijenjene za smještaj knjiga koje postaju obavezne u dnevnim boravcima.

Boje drveta su najčešće negirane – dominira obrada lakom, kožom, metalom, a najčešće boje su: bijela, crna, srebrna, zlatna, bakrena i tamnosmeđa uz crvene, ljubičaste i narančaste detalje. Odabirom bijele boje, kao osnovne, nećete pogriješiti, ukoliko ste trendovski orijentirani, ali je dopunjavanje crnom, ljubičastom, crvenom ili narančastom bojom obavezno. Na taj će način svježina prostora koju daje bijela boja biti maksimalno naglašena, ali će detalji u bojama dati dinamiku i izražaj u prostoru.

Sjedeće garniture su čistih i jednostavnih linija, niskih naslona i vrlo su udobne. Svojim oblikom dodatno ističu čistoću prostora. Bilo da su izvedene u tkanini ili koži, stilski se kombiniraju sa klub stolićima, koji su različitih oblika i veličina: od nenametljivih pravokutnih oblika izvedenih u metalu, staklu ili drvu, do onih neobičnih u kojima se kombiniraju različiti materijali, boje i oblici. Intarzije su čest dekorativni element. Idealno ih je iskombinirati sa jednobojnim sjedećim garniturama čistih linija. Za ljubitelje dinamičnijih uzoraka tkanine (apstraktna geometrija, cvjetni motiv) preporučuje se korištenje minimalistički dizajniranih klub stolića izvedenih u najviše dvije vrste materijala.

Velika se pažnja posvećuje polufoteljama i ležaljkama, vrlo neobičnih oblika i načina funkcioniranja, koje postaju obavezan element uređenja dnevnog boravka. Polufotelje ne moraju stilski pratiti ostale elemente u prostoru, što će u moderno koncipiranim dnevnim boravcima unijeti mogućnost kombiniranja različitih stilova.

Tepisi nisu velikih dimenzija, a moderne su duge niti ili 'patchwork' sastavljen od različitih materijala (koža, dlaka, tkanina, vuna). 'Patchwork' je poželjno iskombinirati sa jednostavnijim elementima, a jednobojne tepihe sa dinamičnijim kompozicijama klub stolića i sjedeće garniture.

Za sve ljubitelje klasike preporučuje se namještaj u kombinaciji drveta i metala te elementi obučeni u kožu. Cvjetni motivi su prisutni na tkaninama sjedećih garnitura, tapetama ili su izvedeni kao intarzije u samom namještaju. Najčešće se koristi smeđa boja kao baza, a kombinira se sa bijelom ili krem.

Neovisno o funkciji prostora, rasvjetna tijela imaju veliku važnost koja se najviše očituje upotrebom vrlo velikih i neobičnoh lustera, izrađenih od različitih vrsta materijala. U minimalizmu koji je sveprisutan, luster je gotovo najdominantniji element u prostoru. Većih dimenzija i centralno smješten u zoni sjedenja je obavezan, a stilski ne mora pratiti dnevni boravak. Ambijentalnu rasvjetu je poželjno ostvariti samostojećim zglobnim lampama smještenim u različite kuteve dnevnog boravka, koje po potrebi mijenjaju dinamiku i kut rasvjete. Ukoliko je luster izražajan, dizajn lampi treba biti diskretan i obrnuto. Prostor će upotpuniti dekorativni elementi poput zdjela, vaza i lončanica sa cvijećem, ali je važno da su velikih dimenzija i jednostavnog oblika, najčešće ovalnog. Važno je odrediti prioritete u naglašavanju pojedinih zona, kako bi ozračje dnevnog boravka bilo skladno i ugodno.

Izvor: Časopis Moj životni stil
Foto: Interijer centar SOLIDUM
Autor: Izabela Galović Ninić, dipl.ing.arh.

Ovaj članak je objavljen u suradnji sa besplatnim časopisom "Moj životni stil" kojeg možete pronaći u Interijer centru Solidum. Saznajte novosti iz svijeta interijera, informirajte se o proizvodima Solidumovih trgovina, pročitajte kako urediti svoj dom u skladu sa modernim trendovima i – otkrijte svoj pravi životni stil!

Zaboravite lutanje od salona do salona jer pod krovom "SOLIDUMA" čekaju Vas najveća imena stanovanja koja su svoje umijeće udružila u "SOLIDUMU". Veliki broj različitih proizvođača, uvoznika i distributera u 90 salona trgovačkog centra "Solidum", Škorpikova 11 – Jankomir, na 40.000 m2 nudi sve potrebno za opremanje svih namjena. Dođite na mjesto gdje snovi o dizajnu interijera postaju stvarnost!

Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi