Što treba znati o betonskim opločnicima?

Beton i prirodni kamen

Poslužili smo se mnogostrukim mogućnostima obrade betonskih površina. Ove se mogu obrađivati ili dodatkom prirodnog kamena ili se sastoje iz visokovrijednog tvrdokamenog, plemenitog agregata, koji se pak daju pjeskariti, strukturirati, brusiti…

Odlika takve površine je sigurnost za hodanje i kad je vlažna.

Beton i boja

Budući da se beton sastoji iz prirodnih materijala, šljunka ili usitnjenog visokovrijednog kamena, pijeska, cementa i vode, njegova boja je podložna prirodnim promjenama. Svjetliji pijesak ili tamniji beton već može biti uzrok malih otklona od standardne boje. U našoj vrhunskoj tehnologiji proizvodnje primjenjujemo visokovrijedne okside željeza i kroma, čija je boja trajna i otporna na UV-zračenje. Male razlike u boji između pojedinih oblika i vrsta proizvoda uvjetovane su samom proizvodnjom te samo naglašavaju prirodni karakter naših proizvoda.

Beton i okoliš

Budući da se beton sastoji iz prirodnih materijala, normalno je da se i prirodno ponaša. To znači: na toplini se lagano rasteže, dok se na hladnoći neznatno steže. Ovisno o težini vremenskih uvjeta i uvjetima korištenja, postaje glatkiji ili hrapaviji te je prirodno da reagira i na zaprljanja. Tako primjerice vlažno lišće, kapljice krvi, cvjetni lonci, voće ili masnoća s vrtnog roštilja mogu dovesti do mjestimičnog zaprljanja i mijenjanja boje, koja će se nakon nekog vremena prirodnim putem i pod utjecajem vremenskih prilika, ponovno izgubiti.

Betonski opločnici se uklapaju u okoliš, pa će i oni poprimiti boje i patinu (npr. mahovinu) okoliša u koji su ugrađeni.

Iscvjetavanje i isoljavanje

Moguća pojava bijelih mrlja na opločnicima ne smatra se greškom u kvaliteti proizvoda, već je to pojava uzrokovana prirodnim sastavom materijala u kojem ima i vapnenca. Kiša, vlaga i kondenzacija prodiru u opločnik, razgrađuju vapnenac, a iz nastale otopine vapnenca isparavanjem voda nestaje. Vapnenac ostaje na površini u obliku mrlja koje su, na sreću, samo privremene. Vremenom, pod utjecajem atmosferilija (kiša, mraz, snijeg, vjetar) u opločnicima ostaje sve manje slobodnog vapnenca. Vapnenac na površini sve lakše ispiru padaline, a u potpunosti nestaje obično u roku od 2 godine.

Oštećivanje bridova

Opločnicima, pločama i sličnim proizvodima koji se polažu s preuskim razmakom ili na nedovoljno nosivu podlogu, oštećuju se bridovi već pri polaganju, u fazi uporabe vibro-nabijača. U takvom su slučaju njihovi bridovi izloženi velikom mehaničkom opterećenju koje ne može izdržati niti najkvalitetniji beton. Oštećivanje bridova ne događa se zbog manjkavosti proizvoda, već zbog nepravilnog polaganja.

Postupak ugradnje

  1. Ukloniti sloj humusa (30-40 cm)
  2. Nasipati sloj šljunka granulacije 16-32 mm (drenaža): 10 – 15 cm debljine – za lakša opterećenja; 15 – 20 cm debljine – za teža opterećenja
  3. Izravnati, dobro nabiti i podesiti padove za odvodnju
  4. Nasipati sloj kamenog agregata granulacije 2-4 mm, u debljini 3-5 cm i izravnati letvom
  5. Postaviti opločnike željene debljine i utvrditi ih gumenim ili drvenim čekićem
  6. Kompletno postavljenu površinu opločnika zasipati (fugirati) suhim pijeskom granulacije 0-1 mm (najbolje kvarcnim pijeskom). Pijesak mora ući u reške, a višak počistiti metlom. Ovaj postupak ponoviti nekoliko puta, jer pijesak mora skroz popuniti predviđene reške (fuge).
  7. Površinu opločnika po potrebi izvaljati ili nabiti vibro-nabijačima koji na radnoj ploči imaju gumenu oblogu.

Ton karta opločnika

Opločnici se proizvode u slijedećim tonovima (svi osim Kartaga):

SAMOBORKA d.d.
SAMOBORKA d.d.
Dostupnost na području cijele Hrvatske. Djelujemo i na području Slovenije.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi