Ovaj članak obuhvaća studiju koju je proveo konstrukcijski inženjer Giulio Morandini, član odjela tehničke službe Mapei-a. Studija je prezentirana natehničkoj radionici održanoj u Milanu koju je organizirao Assocompositi, u suradnji s Mapei-em i nekoliko talijanskih sveučilišta. Seminar je održan 7. veljaće u prostorima rezerviranim za Assocompositi, udruženje koje obuhvaća uvjete sigurnosti i promovira industriju kompozitnih materijala u Italiji, s ciljem ubrzanja razvoja svih tehničkih i ekonomskih potencijala kompozitnih materijala.

Fotografi­ja morta Planitop GDM

Ojačanje konstrukcije ziđa je vrlo složen postupak. Većina povijesnih građevina pokazuje znakove konstrukcijske nestabilnosti i/ili degradacije do tog stupnja da građevina postaje osjetljiva na seizmičke aktivnosti. Rješenje ovog problema nudi Mapei, sa kompozitnim materijalima iz linije FRP Sustava. Ti materijali pokazuju svoju učinkovitost poboljšavajući mehanička svojstva ojačanih elemenata. Nadalje, ova nova granica u metodama ojačanja povijesnih građevina, umjesto organskih matrica (epoksi smola), predlaže anorganske matrice (hidraulička veziva) koja su kompatibilnija u pogledu kemijskih i elastomehaničkih svojstava. Kako bi se bolje analizirala tema, prikazati će se analiza sustava za ojačanje MAPEGRID G220 + PLANITOP HDM (ili PLANITOP HDM MAXI).

Slika 1: Oblik loma panela bez ojačanja
Slika 2 i 3: Oblik loma panela sa ojačanjem na dvije strane. Zamijetite raspodjelu pukotina i prisustvo lokalnih pukotina na rubovima. Nema fenomena odvajanja, iako nema mehaničkog sidrenja. To je zbog visoke kompatibilnosti sustava sa podlogom

Taj sustav predstavlja bolju alternativu aplikacijama proizvoda iz linije FRP Sustava. Sustav se sastoji od mrežice od staklenih vlakana (MAPEGRID G220) koja je alkalno otporna, a karakterizira ju velika vlačna čvrstoća (45 kN/m) i odlična prostorna stabilnost. Mrežica je otporna na atmosferske utjecaje, potpuno je otporna na koroziju, lagana je i lako se koristi, lako se reže i prilagođava obliku podloge. Veže se s podlogom pomoću dvokom-ponentnog morta sa pucolanskom reakcijom koji ima visoku duktilnost i mali modul elastičnosti (PLANITOP HDM za debljine do 6 mm, PLANITOP HDM MAXI za debljine do 25 mm).

Dijagram 1: Mehaničko ponašanje ojačanog panela izloženog dijagonalnim tlačnim naprezanjima. Ispitivanja prikazuju kako ziđe posjeduje visoki kapacitet deformiranja

Mort je stvoren u Mapei-evom Laboratoriju za Istraživanja i Razvoj, i dobro se veže za sve podloge s kojima stvara cjelinu. Prisustvo velikog broja staklenih vlakana omogućuje materijalu da postigne visoke savojne čvrstoće i duk-tilnije ponašanje u usporedbi s konvencionalnim hidrauličkim vezivima. Gore navedeni sustav ojačanja (MAPEGRID G220 + PLANITOP HDM/ PLANITOP HDM MAXI) je visoko duk-tilan, omogućuje dobru raspodjelu seizmičkih napona, otporan je na visoke temperature i ima dobru paro-propusnost. Za razliku od uobičajenih aplikacija FRP sustava, ovaj se sustav može primijeniti na vlažnim podlogama, pri tome zadržavajući malu konačnu debljinu sustava. Analizirajući rezultate laboratorijskih ispitivanja provedenih u Odjelu za Konstrukcije (DAPS) na Sveučilištu Federico II u Napulju, na niskim zidovima napravljenim od napuljskog tufa, može se uočiti jačina disipacije seizmičke energije.

Slika 4: NanošenjeMapeWrap C Fiocco
Slika 5: Nanošenje prvog sloja Planitop HDM

Koristeći sustav ojačanja, naprezanja po zidu su dispergirana, čime se postiže šire područje deformacija, a ne formiranje koncentriranih mi-kro-pukotina. Ispitivanja su pokazala povećanje tmax (maksimalno tangencijalno naprezanje) za oko 100% u usporedbi sa naprezanjima u panelima od tufa bez vanjskog ojačanja. Najvažnije je povećanje duktilno-sti (|) koje je pokazao ojačani panel, pokazujući visoki kapacitet deformacije bez gubitka naprezanja u osloncima. Ta dva svojstva (povećanje t i |) ispunjavaju sve zahtjeve iz talijanskog pravilnika vezanog za seizmičke aktivnosti (OPCM 3274 i ostala pravila) i, prema tome, dozvoljavaju uporabu sustava ojačanja.

Uz to, tehničke karakteristike ovog inovativnog sustava konstruktivnog ojačanja predloženog od Mapei-a, omogućuje jednostavnu i brzu aplikaciju, omogućavajući modeliranje i prilagođavanje sustava najkomplek-snijim oblicima podloge, garantirajući visoku duktilnost.


Slika 6 i 7: Pozicioniranje mreže Mapegrid G220

Sustav konstruktivnog ojačanja MA-PEGRID G220 + PLANITOP HDM/PLA-NITOP HDM MAXI već se primijenio u velikom broju postupaka seizmičkih ojačanja i poboljšanja, na građevinama od povijesnog značenja. Njegova uporaba je već prikazana u talijanskom izdanju Mapei Svijet-a -Realta Mapei broj 77, gdje se prikazala intervencija na Bazilici Sabtissima Annunziata u Ispici (u Sicilijanskoj provinciji Raguse), na kojoj su ojačani svi krovovi.


Slika 8: Nanošenje drugog sloja Planitop HDM

Na slikama ovog članka su prikazani postupci ojačanja crkve San Vittore Martire Parish u Pieve Porto Morone (u provinciji Pavia, na sjeveru Italije). Za daljnje informacije za rad sa sustavom MAPEGRID G220 + PLANITOP HDM/PLANITOP HDM MAXI, pogledajte na MAPEI web stranici www. mapei.com pod naslovom »References«, i potražite upisivanjem naziva proizvoda.

Izvor: MAPEI CROATIA d.o.o.

MAPEI CROATIA d.o.o.
MAPEI CROATIA d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

Prodaja i tehnička podrška na području Zagreba i Zagrebačke županije.
{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi