Više od 300 domaćih i međunarodnih arhitekata, građevinara, inženjera, konzervatora i restauratora iz 22 zemlje širom svijeta zajedno s predstavnicima gradova i županija Republike Hrvatske, ali i proizvođača, sudjelovalo je u radu konferencije "Gospodarenje energijom u kulturnoj baštini"

Konferencija 'Gospodarenje energijom u kulturnoj baštini' održavaj a se od 6. do 8. travnja ove godine u Hotelu Excelsior u Dubrovniku. Teško je i zamisliti bolju scenografiju za ovakav događaj od bisera hrvatske i svjetske kulturne baštine, Dubrovnika.

Konferencija je rezultat petogodišnjeg rada UNDP-a i hrvatske Vlade na implementaciji programa energetske efikasnosti. Programi se trenutno provode u okviru 15 od ukupno 16 ministarstava, u preko 100 gradova unutar 21 županije, a usmjereni su na smanjenje potrošnje energije unutar 11000 objekata koji su u vlasništvu županija. Podaci koji proizlaze iz ovih programa pokazuju da je primjena mjera energetske učinkovitosti često usporena zbog ograničenja koja postoj e kod adaptacijskih radova na kulturno-povijesnim spomenicima.

Konferencija je rezultat petogodišnjeg rada UNDP-a i hrvatske Vlade na implementaciji programa energetske efikasnosti

VELIKE PROMJENE U OBNOVI I ZAŠTITI OBJEKATA KULTURNOG NASLJEĐA

Proteklih nekoliko desetljeća svjedoci smo velikih promjena u obnovi i zaštiti zgrada koje predstavljaju objekte kulturnog nasljeđa u Europi: sve do kraja 70-ih godina prošlog stoljeća restauracija i zaštita starih građevina i spomenika kulture bi! a je u rukama jako malog broj a eksperata, uglavnom motiviranih i koncentriranih na povijesni aspekt građevina i u svom radu orijentiranih na tradicionalne tehnike i materijale. Od tada je interes za zaštitu i obnovu 'eksplodirao' do neslućenih razmjera, što je izazvalo potražnju za novim pristupom, novim materijal ima i novim tehnikama.

Primjerice, broj zaštićenih objekata je porastao čak nekoliko stotina puta (!) i međubrojnim promjenama prouzročenim tom svojevrsnom inflacijom broja spomenika i neusporedivo većom raznolikošću subjekata uključenih u njihovu zaštitu jedna od najznačajnijih je svakako uvođenje primijenjenih znanosti i naprednih tehnologija i materija! a u ovu, inače vrlo tradicionalnu disciplinu. Ne radi se o marginalnom problemu jer 38 posto zgrada u javnom vlasništvu u Hrvatskoj nalazi se na popisu zaštićenih spomenika kulture ili su smješteni unutar zaštićenih gradskih jezgra. Na svjetskoj razini ovaj udio kreće se oko 25 posto.

Povijesne građevine se međusobno jako razlikuju po stupnju u kojem je prihvatljivo vršiti izmjene, odnosno u kojoj mjeri je to moguće bez značajnijeg utjecaj a na njihov karakter. Neke su iznimno osjetljive na najmanje izmjene, posebno eksterijera, dok druge mogu podnijeti značajnije zahvate i manju senzibilnost. Ovo svakako treba uzeti u obzir prilikom donošenja odluke koji zahvati su prihvatljivi u cilju povećanja energetske efikasnosti. Međutim, u praksi pomirenje zahtjeva energetske efikasnosti i očuvanja zaštićenih zgrada čest o predstavlja veliki tehnološki i ekonomski problem.

Naš časopis je još davne 2005. godine pisao o ovoj temi, uz konstataciju da u velikom broju slučajeva adaptacija povijesnih objekata novi materijali i tehnologije nisu nespojive s izvornim karakterom zgrada i da je, zapravo, njihova aplikacija često neizbježna, posebno ako se ne radi o klasičnom konzerviranju nego o stavljanju takvih objekata u funkciju. Upravo u tome i vidimo jedan od značajnijih aspekata ove konferencije, u multidisciplinarnom pristupu i uključivanju u evaluaciju problema svih zainteresiranih arhitekata, konzervatora, izvođača, ali i proizvođača i investitora.

Programi energetske efikasnosti se trenutno provode u okviru 15 od ukupno 16 ministarstava, u preko 100 gradova unutar 21 županije, a usmjereni su na smanjenje potrošnje energije unutar 11000 objekata koji su u vlasništvu županija

Suorganizatori konferencije Gospodarenje energijom u kulturnoj baštini

Duga je lista suorganizatora meðu kojima se nalaze predstavnici međunarodnih institucija i vlada – Nje mačka agencija za međunarodnu suradnju (GIZ) / Otvoreni regionalni fond za energiju (ORF-E), Njemačko ministarstvo gospodarskog razvoja i suradnje, Ministarstvo gospodarskog razvitka Republike Italije, Ta lijanski institut za vanjsku trgovinu – Odjel veleposlanstva Italije za promidđbu gospodarsko – trgovinske razmjene (ICE), talijanska Udruga u području inže njerstva, arhitekture i gospodarsko tehnič kog konzaltinga (OICE) i Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora. Među njima su predstavnici UN-o vih agencija – UNESCO Venice Office i UNDP Bosna i Hercegovina. Svoju podršku pružile su domaće in stitucije i ministarstva pri je svega Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, Ministarstvo kul ture i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ali i lokalna samouprava gradova Splita i Dubrovnika te Dubrovačka razvojna agencija te Grad Venecija baš kao i profesional na udruženja Hrvatska komora arhitekata (HKA), Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA) i Društvo arhiteka ta Zagreb (DAZ).

TIJEK KONFERENCIJE

Prvi radni dan konferencije započeo je s uvodnim govorima Kori Udovički, pomoćnice glavnog tajnika UN-a i regionalne direktorice Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) za Europu, Engelberta Ruos-sa, direktora Ureda UNESCO-a u Veneciji, Darka Horvata, ravnate I ja Uprave za energetiku Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, Nika Šal je, zamjenika gradonačelnika Grada Dubrovnika, Alessandra Liberatoria, direktora Talijanskog instituta za vanjsku trgovinu u Hrvatskoj , Bernda Fischera, veleposlanika Savezne Republike Njemačke u Hrvatskoj i Nine Obuljen, državne tajnice Ministarstva kulture.

Atraktivan program konferencije nastavljen je s prvim od ukupno 10 panela održanih u dva radna dana konferencije, pod nazivom "Energetska efikasnost i gospodarenje energijom u kulturnoj baštini: puko sanjarenje ili stvarnost?" na koj em su sudjelovali Vlasta Zanki, predsjednica programskog odbora konferencije i predstavnica UNDP-ovog proj ekta Poticanje energetske efikasnosti, Nicholas Heath, starij i projekt menadžer škotske organizacije "Changeworks Resources for Life", Joseph King predstavnik Međunarodnog centra za konzervaciju i restauraciju spomenika te Livio de Santol i, profesor na rimskom sveučilištu La Sapienza. Uslijedio je maratonski ciklus predavanja, studija slučajeva, "best practices" analiza i panel diskusija.

Dvodnevni program radnog dijela konferencije ponudio je cjeloviti pregled aktivnosti potrebnih za gospodarenje energijom u starim gradskim jezgrama i zaštićenim objektima poput energetskih pregleda kojima se može ustanoviti točno stanje građevine i konkretnih mjera za povećanje energetske efikasnosti, poboljšanje zakonodavstva i modela financiranja.

PREDSTAVLJENE VRHUNSKE TEHNOLOGIJE, PROIZVODI I USLUGE TE SUSTAVI ZA UPRAVLJANJE ENERGIJOM

Također, u okviru konferencije pred-stavljene su vrhunske tehnologije, proizvodi i usluge te sustavi za upravljanje energijom, kao i poduzeća koj a nude potrebne proizvode i sustave te imaj u iskustva u njihovoj primjeni. Tako su, primjerice, svoje tehnologije i proizvode predstavi! i profine Croatia (s čak dva stručna rada u službenom programu konferencije), Zagrebačka banka, Rockwool, Knauf Insuj ation, Bosch, LG Electronics, Viessmann, Daikin, KNX Croatia, HEP ESCO, Rudan d.o.o… u svakom slučaju, pohvalno uključivanje gospodarskih subjekata i u stručni, a ne samo izlagačko-sponzorski dio programa.

Ako i možemo uputiti neke zamjerke organizaciji skupa, to se uglavnom uglavnom odnosi na jako "gust" raspored zbog kojeg je ponekad ostaj al o nedovoljno vremena za kvalitetnu diskusiju (čemu su doprinijeli i neki od sudionika znatnim prekoračenjem vremena predviđenog za njihovo izlaganje), zatim vidljiv izostanak urbanista i prostornih planera, jako važnog dijel a struke za problematiku o kojoj se govorilo, kao i preopćenit general iziran pristup temi u dijel u konferencije koji se odnosio na financiranje projekata gospodarenja energijom u kontekstu zaštite kult urne baštine. No, imaj ući u vidu veličinu cijelog pothvat a, to su samo usputne primjedbe u inače odličnoj organizaciji.

Predsjednik Ivo Josipović na školskom satu energetske učinkovitosti

Dan prije početka međunarodne konferencije 'Gospodarenje energijom u kulturnoj baštini', 5. travnja ove godine Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović i koordinatorica UN i stalna predstavnica Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj , Louisa Vinton, vratili su se u školske klupe u Osnovnojškol i Marina Getaldića kako bi sudjelovaji na školskom satu energetske učinkovitosti 'Misli na sutra' zajedno s učenicima šestog razreda.

Nakon uvodnih pozdrava ravnateljice Osnovne škole, Jadranke Dabrović i gradonačelnika Dubrovnika, Andra Vlahušića, predsjednik i koordinatorica UN pogledali su s učenicima animirano-edukafivni film 'Misli na sutra' o obnovljivim izvorima energije i zaštiti oko j iša nakon čega su razgovaral i o odgovornom ponašanju s energijom. Učenici iz školske sekcij e robotike predstavili su svoj e radove i modele na temu obnovljivih izvora energije, a 'učenik' Josipović odgovorio je na pitanje kako predsjednik štedi energiju u svom uredu i domu. Otkrio je kako su najprije u predsjedničkom uredu na Pantovčaku sve žarulje zamijenili sa štednim, a u objektima koji se ne koriste isključuje se struja pa se uštede itekako dobro vide na računima.

Na kraju školskog sata, zajedno s Ivom Josipovićem i Louisom Vinton, učenici su obišli u školskom dvorištu izloženi EE-mobil, edukativno vozilo s izloženim tehnološkim rješenjima za korištenje obnovljivih izvora energije. Po završetku programa u školi, predsjednik Ivo Josipović u Hotel u Excelsior razgovarao je s koordinatorima Ujedinjenih naroda i UNDP-ovim stalnim predstavnicima iz zemalja jugoistočne Europe o razvoju i suradnji uregiji.

DRUŠTVENA ZBIVANJA

Osim doista ispunjenog radnog dijel a konferencij e, organizatori su se pobrinul i i za niz društvenih zbivanja koj i su svakako doprinij el i međusobnom upoznavanju i razmjeni mišljenja, ali i upoznavanju Dubrovnika budući da je vel ik dio sudionika dol azio iz inozemstva i mnogima od njih je to bio prvi susret s ovim pre-divnim gradom.

Već prvog dana konferencije, poslije registracije sudionika, priređen je cocktail dobrodošlice u renesansno gotičkom Kneževom dvoru, sljedeće večeri je to bila gala večera u tvrđavi Revelin, a na kraj u drugog dana radnog dijela konferencije organizirano je 1,5-satno krstarenje dubrovačkim akvatorijem. I, za sam kraj, poslije završetka konferencije, u subotu 9. travnja ostavljenjen obilazak gradskih zidina i znamenitosti.

Izvor: PROFINE CROATIA d.o.o.

PROFINE CROATIA d.o.o.
PROFINE CROATIA d.o.o.
Internet adresa

Društvene mreže

Veleprodaja na području cijele Hrvatske. Dostupnost i na području BiH, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.
{{ errors.name[0] }}
{{ errors.email[0] }}
{{ errors.location[0] }}
{{ errors.phone[0] }}
{{ errors.message[0] }}
Zapamti me

Vaš upit je uspješno poslan! Kopija upita je poslana na Vašu e-mail adresu. Očekujte odgovor u roku od 24 - 48h. Ukoliko odgovor niste dobili, kontaktirajte nas na e-mail adresu koju smo naveli u kopiji upita.
Izdvajamo

Izdvojeni proizvodi